ADMINISTRATION ADMINISTRATIVE ASSISTANTS 
Superintendent MS/HS Principal Elementary Principal Superintendent Secretary MS/HS Secretary  Elementary Secretary 

Mark McDaniel Chris Russo Craig Walker Jeanne Pierson Jan Chambers  Valerie Atkins 
    JH Head Girls Basketball Board of Education Secretary    

 * Click on a picture to send the staff member an email *
Staff emails are: first initial followed by last name @northandrew.org
Ex: Superintendent Mark McDaniel is mmcdaniel@northandrew.org

Teaching Staff - Certified & Non Certified

ELEMENTARY STAFF
Kindergarten Kindergarten 1st Grade 1st Grade 2nd Grade 2nd Grade

Susan Haist Lindsay Thomas Deb Henggeler Chantri Todd Carrie Hill Emily Little
      JH Head Softball
JH Assistant Track
   

 

ELEMENTARY STAFF
3rd Grade 3rd Grade 4th Grade 4th Grade 5th Grade

Erica Wheeler Sherry Heckman Stacy Walker Steffanie Bishop Melissa Miller
Head School Play
JH Assistant Scholar Bowl
5th/6th Scholar Bowl
Elementary Technology      

 

MIDDLE SCHOOL STAFF
Communication Arts Mathematics Science Social Studies

Anita Carr Patricia White Mallory Hawkins Brian Wiedmer
Sophomore Advisor   National Honor Society
Science Club
Senior Advisor
HS Student Council
HS Assistant Scholar Bowl
JH Head Scholar Bowl
5th/6th Scholar Bowl

 

HIGH SCHOOL STAFF
Communication Arts Mathematics Science Social Studies

Nancy Archer Cindy Cook Dana Black Julie Romig Tim Roush
HS Head Scholar Bowl
Freshman Advisor
National Honor Society
MS FBLA Advisor
HS Student Council   A+ Coordinator
HS Girls Assistant Basketball
JH Girls Assistant Basketball

 

K-12 SPECIALS STAFF
Art Library Vocal Music Physical Education Physical Education

Anita Stock Trudy Hare-Gay Hayleigh Ulmer Sara Knorr Todd Simmons
    Vocal Director
Assistant School Play
Sophomore Advisor
HS Girls Track
Archery
JH Assistant Softball
HS Head Softball
HS Head Baseball
JH Assistant Boys Basketball

 

6-12 SPECIALS STAFF
Agriculture Business FACS Industrial Arts Instrumental Music

Ed Windsor Lindy Holt Kelsi Neill Tony Haist Parker Worden
FFA Advisor Yearbook Advisor
HS FBLA Advisor
Junior Advisor
FCCLA Advisor
Junior Advisor
  Instrumental Director
Senior Advisor

 

SPECIAL EDUCATION STAFF
SPED Director Elementary SPED Middle School SPED High School SPED

Sandy Hughes Shea Miller Sherry Copple Kathy Brown
Speech/Language Pathologist   HS Assistant Softball   

 

STAFF
Activities Director Technology Director Elementary Counselor MS/HS Counselor JH/HS Head
Wrestling Coach
HS Head Girls
Basketball Coach 
HS Head Football Coach

Wade Bryson Jeff Walker Michelle Proffer Kelsi Meyer John Riedinger Chris Michaels  Dwyane Williams
Activities Director
Athletic Council
HS Boys Assistant Basketball
(Asst. Ryan Hughes)
Technology Director
School Website
Elementary Computers
Freshman Advisor
Elementary Student Council Lumen
MS Student Council
JH/HS Head Wrestling
(Asst - Chris Ezzel)
HS Head Girls Basketball  HS Head Football
(Asst - Dustin Williams)
(Asst - Guy Speckman)
Strength & Conditioning

 

STAFF
Title 1 Reading Title 1 Math School Nurse Medical Records Parents As Teachers JH Head Football Coach

Barb Suchan Janie McDaniel Shelly Officer Heather Roberts Kelly Sybert Nate Atkins
        JH/HS Cross Country
JH Head Track
JH Head Football
(Asst - Dustin Williams)
HS Assistant Baseball

 

ELEMENTARY PARAPROFESSIONAL STAFF  
Title 1 Reading Para Elementary Para Elementary Para Elementary Para Sheriff's Deputy 

Tammy Atkins Mary Anne Lamme Donna Roush Tracy Salmons Kenny Thompson 
  Flags
JH Cheer
    Deputy: Tiffany White

 

MIDDLE/HIGH SCHOOL PARAPROFESSIONAL STAFF
Middle School Para Middle School Para High School Para

Bobbi Cole Kim Shunk Tamara Pittman
  HS Cheer   

 

CUSTODIAN STAFF
Custodian Maintenance

Randy Acklin Tracy Dudley Billy Moppin Phil Shahan

* Click on a picture to send the staff member an email *
Staff emails are: first initial followed by last name @northandrew.org
Ex: Superintendent Mark McDaniel is mmcdaniel@northandrew.org